Papratka samičí – Athyrium filix-femina
Papratka samičí (latinsky Athyrium filix-femina, anglicky common lady-fern) je jedna z nejběžnějších českých lesních kapradin. Patří do čeledi papratkovitých (Athyriaceae). Nejčastěji jí najdeme ve vlhkých lesích.
Stručný postup určení do druhu
Na průřezu řapíkem dva cévní svazky (Eupolypods II) ⇒
Dospělé fertilní rostliny mohutné, listy často výrazně delší než 30 cm ⇒
Rostliny trsnaté ⇒
Čepele členěné do dvou řádů (Athyrium) ⇒
Rostliny velmi hojné i v nížinách, výtrusné kupky oválné až ledvinité, kryté ze strany ostěrou i za zralosti (Athyrium filix-femina)
Časté záměny
- Okruh kapradě osténkaté (Dryopteris carthusiana agg.) má lichý počet cévních svazků na průřezu řapíkem
- Papratka horská (Athyrium distentifolium) má kulaté výtrusné kupky, jejichž ostěra za zralosti opadá
Ekologie
Papratka samičí preferuje vlhké lesy (olšiny, smrčiny) a jejich okraje. Často roste v lesních příkopech a podél lesních toků. Při dostatečné vlhkosti zvládá i přímé osvětlení. Vyskytuje se velmi hojně po České republice od nížin do hor. Ve vyšších nadmořských výškách bývá doplňována, nebo nahrazena papratkou horskou (Athyrium distentifolium). Spory dozrávají od května do července (na rostlině mohou být přítomny najednou listy s dozrálými i nedozrálými výtrusnicemi). Listy nikdy nepřezimují.
Evoluční a systematické aspekty
Papratka samičí je sexuálně se rozmnožující diploidní[?] druh. Diploidní počet chromozomů je 2n=80 (Ivanova & Piekos-Mirkowa 2003).
Papratka samičí byla dříve často zařazovaná do čeledi Woodsiaceae. Dnes byla na základě novějších systematických prací tato široce vymezená čeleď rozdělená na několik menších čeledí (Rothfels et al 2012).
Galerie
Zdroje
- Ivanova I. & Piekos-Mirkowa H. (2003): Chromosome Numbers of Polish Ferns. – Acta Biol. Cracoviensia Ser. Bot. 45(2): 93-99.
- Rothfels C.R., Sundue M.A., Kuo L-Y., Larsson A., Kate M, Schuettpelz E. & Pryer K.M. (2012): A revised family-level classification for eupolypod II ferns (Polypodiidae: Polypodiales). – Taxon 61(3): 515-533.